Zmieniły się zasady wjazdu z Polski do Niemiec

Przejdź do treści

Zmieniły się zasady wjazdu z Polski do Niemiec

codziennie
Opublikowane według Reisebus.pl w Niemcy · 6 Grudzień 2021
Tags: CovidpandemiaPolskaNiemcytaniebiletyprzejazdyprzewozyautokarybusySindbadReisebusCzęstochowa
Polska od 5.12.2021 została uznana przez władze Niemiec za obszar wysokiego ryzyka, dlatego  też jeżeli przyjeżdżasz do Niemiec z Polski to oprócz wykonania testu przed wjazdem musisz liczyć się  również z obowiązkiem zgłoszenia wjazdu oraz odbyciem kwarantanny na  własny koszt.
Zarejestruj swój wjazd z obszaru ryzyka na stronie www.einreiseanmeldung.de.  Strona jest dostępna w języku polskim ale nazwy krajów należy  wpisywać w jęz. niemieckim lub angielskim. Twoje dane zostają przekazane do właściwego urzędu ds.  zdrowia. Jeżeli posiadasz negatywny wynik testu, jesteś zaszczepiony lub  ozdrowieńcem to musisz o tym poinformować urząd ds. zdrowia już podczas  rejestracji. Do zadań urzędów ds. zdrowia należy monitorowanie, czy  jesteś na kwarantannie lub spełniasz warunki do zwolnienia.

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec z Polski nie muszą mieć:
- dzieci do 12 r. życia;
- osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);
- ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie);
- osoby przewożące zawodowo osoby lub towary.
Zasadą jest, że wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec z Polski muszą udać się na 10-dniową kwarantannę, lecz osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie podlegają kwarantannie. Możesz skrócić kwarantannę, jeżeli wykonasz drugi test po 5 dniach od wjazdu a jego wynik będzie negatywny.
Dzieciom poniżej 12 r. życia kwarantanna kończy się automatycznie po 5 dniach.

Przy wjeździe z Polski obowiązkowi rejestracji i kwarantanny nie podlegają:
- osoby, które podróżują przez Niemcy w tranzycie. Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu;
- osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
- osoby, które przejeżdżały przed wjazdem do Niemiec przez obszar ryzyka bez zbędnych postojów;
- osoby przekraczające granicę w ramach krótkotrwałych pobytów do 24 godzin;
- pracownicy transgraniczni;
- członkowie oficjalnych delegacji wracających do Niemiec przez część rządową lotnisk w Berlin-Brandenburg lub Kolonii/Bonn.
- przy pobycie w Niemczech lub w obszarze wysokiego ryzyka do 72 godzin  i przy zachowaniu odpowiednich standardów higieny i reżimu sanitarnego:
- osoby odwiedzające najbliższą rodzinę (pierwszego stopnia), partnerów  życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub  podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą;
- członkowie korpusu dyplomatycznego i konsularnego, parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.
Nie zwalnia to jednak z obowiązku posiadania certyfikatu szczepienia/ozdrowieńca albo posiadania negatywnego wyniku testu.

Wjazd z obszaru występowania mutacji.
Wjazd do Niemiec z obszaru występowania mutacji jest możliwy co do  zasady tylko dla obywateli Niemiec i osób mieszkających w Niemczech.  Jeżeli mieszkasz w Niemczech miej przy sobie zaświadczenie zameldowania  (niem. Meldebescheinigung). Wszystkie osoby wjeżdżające z obszaru  występowania mutacji muszą mieć wynik testu wykonanego najwcześniej 24h  przed wjazdem do Niemiec (testy PCR, LAMP, TMA 72h) i muszą udać się na  14-dniową kwarantannę. Nie ma możliwości skrócenia kwarantanny. Nie  obowiązuje zwolnienie z kwarantanny dla osób zaszczepionych i  ozdrowieńców.
Pracownicy transgraniczni muszą wykonywać testy dwa razy w tygodniu.  Osoby przewożące zawodowo osoby lub towary muszą również mieć negatywny  wynik testu i nie podlegają kwarantannie, jeżeli ich pobyt w Niemczech  lub w obszarze występowania mutacji nie przekracza 72h

Tranzyt (przejazd) przez Niemcy
Jeżeli wjeżdżasz do Niemiec z Polski lub podróżujesz samolotem, to musisz mieć ze sobą negatywny  wynik testu/certyfikat osoby zaszczepionej/certyfikat ozdrowieńca i  okazać go przewoźnikowi lub służbom granicznym.
Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h (testy  PCR, LAMP, TMA 72h) przed przyjazdem do Niemiec. Wynik testu musi być w jęz.  niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie  testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Czas liczy się od godziny  pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku.
Negatywnego wyniku testu przy podróży tranzytowej przez Niemcy nie muszą mieć:
- dzieci do 12 r. życia;
- osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE)
- ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie);
- osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
- osoby przesiadające się na niemieckim lotnisku na kolejny lot  (transfer w strefie NON-Schengen lotniska, np. Londyn - Frankfurt -  Kijów).
Tranzyt powinien odbywać się bezpośrednio, bez zbędnych postojów i  noclegów. Dopuszczalne jest zatrzymanie się na stacji benzynowej przy  autostradzie.
Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat COVID-19.
Jeżeli planujesz podróż przez Niemcy z obszaru występowania mutacji  to nawet jako osoba zaszczepiona lub ozdrowieniec musisz mieć negatywny  wynik testu wykonanego 24h (testy PCR, LAMP, TMA 72h) przed wjazdem do  Niemiec. Testu nie muszą mieć tylko dzieci do 12 r. życia. Podróż przez  Niemcy po pobycie w obszarze występowania mutacji jest możliwa co do  zasady tylko transportem indywidualnym. Możesz jednak wracać z obszaru  występowania mutacji również samolotem, ale nie możesz opuszczać  lotniska i udać się do Polski drogą lądową.


Wróć do spisu treści